Το ΓΕ.Λ Νεστορίου

ΓΕΛ Νεστορίου

Το ΓΕ.Λ Νεστορίου αποτελεί το πιο απομακρυσμένο σχολείο Δ/θμιας εκπαίδευσης της περιφερειακής ενότητας. Απέχει από την πόλη της Καστοριάς περίπου 26 km, βρίσκεται στο Νεστόριο σε υψόμετρο 890m και εντάσσεται στην κατηγορία δυσμενών συνθηκών H.

Το Λύκειο Νεστορίου υποδέχτηκε τους πρώτους μαθητές τους το σχολικό έτος 1979-΄80.

Το σχολείο διαθέτει 7 αίθουσες διδασκαλίας συμπεριλαμβανομένων των εργαστηρίων Πληροφορικής και Φυσικών Επιστημών και είναι πλήρως εξοπλισμένο. Διαθέτει σε κάθε αίθουσα βιντεοπροβολέα και ηλεκτρονικό υπολογιστή, ενώ με την αναμενόμενη παράδοση των δύο επιπλέον διαδραστικών πινάκων θα διαθέτει διαδραστικoύς πίνακες και για τις τρεις τάξεις του λυκείου, δημιουργώντας τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για την παροχή εκπαίδευσης υψηλού επιπέδου στους μαθητές του.

Επιπλέον με τα έργα ενεργειακής αναβάθμισης που βρίσκονται σε εξέλιξη, το σχολείο αποκτά νέο πρόσωπο ενεργειακά και αισθητικά και θωρακίζεται έναντι των δυσμενών καιρικών συνθηκών και των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην περιοχή.