Μενού Κλείσιμο

ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΡΓΟΥΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2023-’24.

Την Πέμπτη 20-03-2024 την 5η και 6η διδακτική ώρα υλοποιήθηκε δράση κοινού ενδιαφέροντος στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας,  άξονας 6: Ηγεσία, οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας.

Η δράση οργανώθηκε από τον Δ/ντη του ΓΕ.Λ Νεστορίου Δεμίρη Κωνσταντίνο κλ.ΠΕ80 οικονομίας με θέμα “αλκοόλ και νέοι”. Στη δράση προσκλήθηκε το κέντρο υγείας Άργους Ορεστικού για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την κατανάλωση αλκοόλ και τις δυσμενείς συνέπειες που συνεπάγεται η χρήση του από ανήλικους μαθητές. Η δράση είχε ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σε επίπεδο πρόληψης ώστε να αποφευχθούν περιστατικά που απαιτούν παρέμβαση και έχουν αφενός συνέπειες στους μαθητές σε διάφορα επίπεδα όπως το γνωστικό ,το ψυχοκοινωνικό και αφετέρου στη δέσμευση διοικητικού χρόνου που συνεπάγεται τόσο η ανταπόκριση της διοίκησης σε τέτοια περιστατικά ,όσο και η επαναφορά τους.

Ακολουθούν φωτογραφίες: