Μενού Κλείσιμο

Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού είναι η 6η Μαρτίου, η οποία καθιερώθηκε πανελληνίως από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος.

Σκοπός είναι η ενημέρωση, η ανταλλαγή σκέψεων και εμπειριών μέσω συζητήσεων, δράσεων, εκδηλώσεων και ημερίδων, από θύματα και άτομα που αποτέλεσαν παρατηρητές και γνώστες αυτών των φαινομένων είτε είναι μαθητές είτε ενήλικοι.

Στόχοι[1] είναι:

• Η πρόληψη και αντιμετώπιση της εκδήλωσης βίας και εκφοβισμού που ασκείται είτε στις σχολικές μονάδες είτε σε άλλους χώρους.
  • Η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των γονέων.
  • Η επαγρύπνηση όλων των μελών των σχολικών κοινοτήτων για την έγκαιρη παρέμβαση.
  • Η επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού των σχολείων.
  • Να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων.
  • Να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις.
  • Να μάθουν τα παιδιά να συνυπάρχουν και με άλλα άτομα διαφορετικά από αυτά.
  • Το σχολείο του ΓΕΛ Νεστορίου με υπεύθυνες καθηγήτριες τη Διευθύντρια κ. Καραγκιόζη Ιωάννα ΠΕ 80, την κ. Ρήμου Παρασκευή ΠΕ 02 και κ. Τσιάγγου Ιωάννα ΠΕ 04, στο πλαίσιο της βελτίωσης των σχέσεων των μαθητών του σχολείου μας, πραγματοποίησαν δράση στην κατεύθυνση αυτή.